Yapay zeka Chat GPT doktorları solladı

Yapay zeka Chat GPT doktorları solladı
Son dönemlerde yapay zeka popülerliğini artırırken bu defa doktorları sollayan gelişme yaşandı. Yapılan bilimsel araştırma sonucu ChatGPT'in doktorlardan yaklaşık 10 kat daha fazla hızlı rapor yayınlandığı ortaya çıktı.

İsveçli ve İsviçreli araştırmacılar, ChatGPT ile insan gücünü hız ve tutarlık açısından karşılaştırdıkları 6 vakalık pilot çalışmaları yapılmaktadır. Yapılan araştırmalar üzerine 2 ortepedik cerrah tarafından düzenlenen kurgusal vakalar üzerine hastane taburcu kağıtları doktorlar ve ChatGPT tarafından doldurulmaktadır. Raporlar ise alan üzerinde uzmanlar 15 kişiden oluşan heyete gönderildi.

yapay zeka doktor
Raporların yayınlanmasıyla beraber aradaki fark doktorların elle hazırladıkları her rapor için ortalama 27,8 dakika harcama yapılarak Chat GPT için benzer kalitede rapor düzenlenerek ortalama 2,9 dakikaya ihtiyaç duyulmaktadır. İsviçre'deki Uppsala Üniversitesi Hastanesinde ortopedi doktoru olarak çalışan Cyrus Broden, Chat GPT'nin hazırladığı notların kalite anlamında genel olarak insan eliyle hazırlananlara benzer olduğunu fakat yapay zekanın insanlara göre daha hızlı olduğunu belirtti.
doktorların evrak yükünde artışlar oluşurken Broden, yapay zekadaki ilerlemelerle beraber sağlık çalışanları üzerinde idari yükü azaltarak fırsatlar verilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.