Rekabet Kurulu Meta'ya ceza yağdırdı

Rekabet Kurulu Meta'ya ceza yağdırdı
Rekabet Kurulu tarafından WhatsApp, Instagram ve Threads'in ana şirketi META hakkında, Threads ile Instagram uygulamasını birbirine bağlayarak hakim durumun kötüye kullanıldığı şüphesiyle yürütülen soruşturma kapsamında ihtiyati tedbir kararı çıkarıldığı bildirildi.

Rekabet Kurumu, META'ya yönelik soruşturma kapsamında geçici yasaklama ve günlük olarak 4,8 milyon lira para cezası uygulanmasına karar verdiğini duyurdu. Kuruluşun internet sitesinde yayınlanan karara göre META, Instagram hesaplarına dayalı olarak Threads profili açan kullanıcıların verilerini, kullanıcılara onaylama yetkisi vermeden birleştiriyor; Soruşturma tamamlanıncaya kadar bu durumun telafisi mümkün olmayan hasarlara yol açacağı kaydedildi.

Mevcut bulgular bağlamında; Instagram ile Threads'in arasında veri aktarım mekanizması nedeniyle olası bir veri birleşmesini önlemek için geçici önlemler almaya karar verdikleri belirtiliyor.

META İÇİN GÜNLÜK 4,8 MİLYON TL CEZA

Rekabet Kurulu Meta'ya ceza yağdırdı

Öte yandan META'nın, Facebook, Instagram, WhatsApp hizmetlerinden toplanan verileri birleştirerek, sosyal ağ hizmetlerinde faaliyet gösteren rakiplerin, dernek ve çevrimiçi görüntülü reklam pazarında faaliyet göstermesini zorlaştırdığı ve giriş engelleri oluşturduğu belirlendi.

2021 yılında başlatılan araştırmada; Facebook, Instagram ve WhatsApp servislerinin topladığı verileri birleştirdikten sonra hakim durumlarını kötüye kullandıklarına, META'nın ekonomik bütünlüğüne aykırı olarak 346 milyon 717 bin 193 TL tutarında idari para cezası verilmesine ve META'nın bu konuda ihlali ortadan kaldırmak ve piyasada etkin rekabetin kurulmasını sağlamak adına yükümlü tutulmasına karar verildi.

Yukarıdaki yükümlülüklerin uygulanması için belirlenmiş olan süre 9 Aralık 2023'te sona ermiştir. META tarafından Yetkili Otoriteye sunulan nihai tavsiyeler yetersiz görülmüştür. Bu nedenle META için öngörülen süre dolduğunda META, META'ya günlük olarak 4 milyon 796 bin 152 TL tutarında idari para cezası verilmesine karar verdi.

Kurul, uygunluk önlemi kapsamındaki yükümlülükler yürürlüğe girmeden önce META'nın, verilerinin Facebook, Instagram ile WhatsApp hizmetlerinin arasında birleştirilmesine izin veren kullanıcılardan ek onay almasını şart koşuyor. Onay ekranı şu şekilde; Kullanıcıdan doğrudan onay istenmemesi gerektiği, bu ekranın kullanıcı reddetse bile uygulamayı kullanabileceğine dair bilgilerin yer alması gerektiği ve vermek istemeyen kullanıcılara bu imkanın sağlanacağı belirtildi.

Kullanıcılar için yeterli bilgi içermediğinden ve kullanıcıları veri birleştirmeye rıza göstermeye yönlendirmek üzere tasarlandığından, soruşturmada dile getirilen rekabete aykırı endişelerin giderilmesinde yetersiz görüldü.

Bu nedenle Kurul, 12 Aralık 2023'ten itibaren META Teklifinin Rekabet Kurumu'nun dosyalarındaki sicile kaydedildiği uyum tedbirine kadar 2022 yılı toplam cirosuna günlük 4 milyon 796 bin 152 Türk lirası idari para cezası verilmesine karar verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.