Evrenin sırları 8 Nisan'da güneş tutulmasıyla ‘aydınlanıyor’

Evrenin sırları 8 Nisan'da güneş tutulmasıyla ‘aydınlanıyor’
Bilim insanları, yarın Amerika kıtasında gerçekleşecek olan tam Güneş tutulmasına yoğunlaştı. Yaklaşık 4 dakika sürecek olan bu olağanüstü doğa olayı, evrenin derin sırlarını aydınlatabilecek kritik bir "altın zaman" olarak değerlendiriliyor. İşte detaylar...

Yarın gerçekleşecek olan ve sadece Orta ile Kuzey Amerika'da gözlemlenebilecek tam Güneş tutulması, tüm dünyanın ilgi odağı haline geldi. Ay'ın Dünya ile Güneş arasından geçmesiyle oluşacak bu doğa olayını, yalnızca ABD'de 31.5 milyondan fazla kişinin izlemesi bekleniyor. Güneş tutulmaları yüzyıllardır evrenin sırlarını açığa çıkarıyor. Her 18 ayda bir Dünya'nın herhangi bir yerinden izlenebilen tam Güneş tutulmaları, kozmik bilgilerin anahtarını taşıyor. İlk yazılı kayıtların bile 3 bin yıldan eskiye dayandığı düşünülüyor. Bilim insanları, tam tutulmalar sırasında Güneş, Dünya ve temel fizik kanunları hakkında önemli bulgular elde ettiler.

3 ROKET FIRLATILACAK

Evrenin sırları ‘aydınlanıyor’

Güneş'in dış katmanı olan "korona" adı verilen plazma örtüsü, insanlar tarafından yalnızca tam tutulma sırasında gözlemlenebiliyor. Bu örtü, birçok bilimsel keşfin temelini oluşturdu. Örneğin, helyumun keşfi 1868'deki bir tutulma sırasında gerçekleşti. Güneş tutulmaları, Albert Einstein'ın genel görelilik teorisinin ilk kanıtlarından bazılarını sunarak yerçekiminin büyük ölçeklerdeki davranışını anlamamıza yardımcı oldu.

Bu sefer, birçok bilim insanının yanı sıra NASA da doğrudan tutulmanın gölgesine 3 roket fırlatacak. Bu fırlatmalarla Güneş ışığının ani düşüşünün Dünya'nın atmosferini nasıl etkilediği anlaşılmaya çalışılacak. Uzmanlar, tutulmanın radyo ve uydu iletişimini engelleme potansiyeline dair veri toplamayı da umuyorlar.

Uzmanlar, tutulmanın neden olacağı kısa süreli karanlık dönemde evcil hayvanların alışılmadık davranışlar sergileyebileceğini belirtiyor. Ayrıca, Güneş parlamalarının Dünya'nın manyetik alanını önemli ölçüde etkileyebileceği ve bu durumun elektrik şebekelerinin arızalanmasına neden olabileceği biliniyor. Bu da navigasyon sinyalleri, demiryolları, uzay araçları ve astronotlar için risk oluşturabilir.

2017'deki tam Güneş tutulması sırasında ABD'de trafik kazası riskinin yüzde 31 arttığı belirtiliyor. Ancak bazı uzmanlar, artışın tutulmadan ziyade seyahat eden insan sayısındaki artıştan kaynaklandığını iddia ediyorlar. 2017'deki tutulma sırasında ABD'de 20 milyon kişinin başka bir şehre seyahat ettiği bildirilmişti. Uzmanlar, tutulma sırasında dikkatin dağılması ve izleme noktalarına ulaşmak için hız yapılması gibi faktörlerin kazalara sebep olabileceğini düşünüyorlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.