Uzmanlardan D vitamini için güneşe çıkma kuralları!

Uzmanlardan D vitamini için güneşe çıkma kuralları!
Havaların ısınmasıyla beraber doğal D vitamini almak için güneşe çıkmalar başladı. Bununla beraber uzmanlardan güneşe çıkma kuralları sıralandı. Doğru saatlerde güneşe çıkma ve vitamin açısından faydaları haberimizde.

D vitamini hem engelliyor hem de cilt sorunlarını beraberinde getirirken güneşe çıkma kuralları sıralandı. Tepeden tırnağa etki eden D vitamini için havaların ısınmasını bekleyenler harekete geçti. Güneş ışınlarının en şiddetli olduğu 11.00 ile 15.00 saatleri arasında güneşe çıkılmaması açısından uyarılar yapıldı. Uzmanlar, D vitamini için genelde ikindi saatlerinde dışarı çıkmayı uygun görüyor.
güneş ışınları
GÜNEŞE ÇIKMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER
Sıkı dokumalılar, beyazlatılmamış pamuklular, ipekliler, likra gibi sentetik giysiler, koyu renkliler UV ışınları daha az geçirdiğinden ötürü kıyafet tercihleri sıralandı.
UV ışınlarının yüzde 75'i 2 metre su derinliğine gelmesiyle beraber uzun zamandır yüzmelerde su içinde de güneş yanığı riskine bakılıyor. UVB ışınları ise UV ışınlarının yaklaşık yüzde 10'ununa denk gelirken bununla beraber güneş yanığından başlıca sorumluluk ise bant olarak görüldü. Güçlü kanser yapıcı ve erken deri yaşlanmasına neden olan güneş ışınlarının Uzun süreli bronzluktan kaynaklandığı belirtildi.
Yaz aylarıyla beraber en az 30 koruma faktörü kremler tercih edilirken Güneş koruyucular, güneşe çıkmadan 15-20 dakika önce sürülerek güneş gören yerlere özen gösterilmesi gerekir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.