Lolipop yöntemiyle ağız kanserine hızlı teşhis!

Lolipop yöntemiyle ağız kanserine hızlı teşhis!
Araştırmacılar, lolipopların ağız kanseri teşhisini hızlandırmak veya sigara içenler ve çok miktarda alkol tüketimi yapan kişiler gibi en çok risk altında bulunan kişilerde tümörleri taramak için kullanılabileceğini umuyorlar.

Birleşik Krallık'ta her yıl yaklaşık 9.000 kişiye dil, diş eti, bademcik, dudak, damak ve ağız tabanı kanserleri de dahil olmak üzere ağız kanseri teşhisi konulmakta. Yılda yaklaşık 3.000 kişinin ölümüne neden olan bu kanser türündeki son rakamların rahim ağzı ile birlikte testis kanserinin toplamından çok daha fazla olduğu değerlendiriliyor.

Göze çarpan çok az semptom olduğundan, vakaların yarısından fazlası ancak tümör boyun veya başın diğer bölgelerindeki kısımlara yayıldıktan sonra keşfedilmektedir.

Geç teşhisi yapılan vakaların sadece yüzde 50'sinin 5 yıldan fazla bir zaman hayatta kaldığı belirtilirken tümörün erken tespit edilmesi durumunda hayatta kalma oranının yüzde 90'a çıktığı ifade ediliyor.

Ağız kanseri ölümlerinin son on yılda yüzde 46 arttığı söyleniyor çünkü birçok hasta düzenli kontrol için diş hekimine ulaşamıyor.

Lolipop yöntemiyle ağız kanserine hızlı teşhis!

"Lolipop yöntemiyle hızlı kanser teşhisi"

Ancak yeni araştırmalar bu kanser türüne çok basit bir şekilde teşhis konulabileceğini gösterdi. Birmingham ekibi polimerlerden, sudan yapılmış yumuşak malzemelerden ve nispeten daha büyük kimyasal moleküllerden yapılan bir jel geliştirdi. Hastalar, bu lolipopu emdiklerinde kanserle ilişkili proteinler de dahil olmak üzere tükürükteki proteinlerin daha büyük moleküllerin arasında sıkıştığı belirtiliyor.

Hedeflenen ana proteinlerden birisi de, enfeksiyon ve iltihaplanmaya yanıt şeklindeki bağışıklık sistemince üretilen interlökin-6'dır. Kanser hücreleri çoğaldıkça aşırı miktarda üretilir. Bazı çalışmalar tükürükteki varlığının ağız kanserinin erken uyarının bir işareti olduğunu göstermiştir.

Lolipop testi kullanılarak bu durum hızlı bir şekilde tespit edilebilir ve hastaya biyopsi yapılabilir.

Birmingham araştırmacıları, önümüzdeki üç yılı günlük kullanım için tasarlanmış bir lolipop testini mükemmelleştirmek için harcayacaklar.

Ağız Sağlığı Vakfı'nın CEO'su Dr Nigel Carter, konuyla ilgili açıklamasında "Ağız kanserinin tedavisi şu anda çok zordur ve bunun gibi hızlı bir testin uygulanması, onu erken aşamada teşhis etmenin harika bir yolu olabilir." ifadelerini kullandı.

Araştırmacılar ayrıca üzüm, domates, çilek gibi kırmızı renkteki meyvelerde yer alan resveratrolün bileşiğinin düzenli alımının ağız kanseri risk durumunu yaklaşık olarak yüzde 15 oranında azaltabildiğini buldular.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.