Avrupa'da salgın paniği: Sık sık öksürenler dikkat

Avrupa'da salgın paniği: Sık sık öksürenler dikkat
Avrupa genelinde sağlık sorunları son derece önemli bir duruma gelirken boğmaca vakalarıyla mücadele için EODY verilerine bakıldığında 100 günlük öksürük olarak adlandırılan hastalık son 3 ay içerisinde ölümle sonuçlandığı görüldü.

Gelen haberler üzerine bu sene şu güne kadar 54 boğmaca vakası kaydedilirken bunların 32'si çocuklar ve gençler üzerine 11'i ise bir yaşın altındaki bebeklerde görülmektedir. Bu durumun altında sağlık sorunları üzerine yetişkin ve yeni doğmuş bebeklerde enfeksiyon riski yüksek çıkarak yenik düştü.

BOĞMACA ÖKSÜRÜK
Akciğerleri ve solunum tüplerinde etkilenmeler yaşanırken ciddi komplikasyonların oluşumuyla beraber bakteriyel enfeksiyon olarak vücutlarda yerini aldıç Hamile annelerle beraber bebeklerin ve çocukların da bu duruma karşı aşılanmasına öneriler geldi.
Belirtiler üzerine soğuk algınlığına benzerlik gösterirken soluk ve kızarmış öksürük nöbetleri yaşanmaktadır. Nefes almak oldukça zorlu olurken boğmaca sesi çıkarıldığından ötürü boğmaca öksürüğü adı da buradan gelir. Birkaç hafta ya da ay boyunca öksürüğe sahip olur.

AVRUPA'DA ÖLÜMLER ARTTI
EDC, yakın zamanda Bulaşıcı Hastalık Tehditleri Raporu'nda Hırvatistan'dan Norveç'e, Hollanda'ya ve İspanya'ya kadar uzanan boğmaca vaka sayılarında artış olduğunun altı çizilerek yüksek aşılama kapsamında program varlığıyla beraber hastalıklar her üç beş yılda yayıldığı görüldü. Covid-19 salgını sırasında dolaşım azalmasıyla belirli olarak aşı alımının idealin altında olmasında bağlantılı görüldü.
boğmaca öksürük
Çekya bu yıl, son 60 yıl içerisinde rekor vakalarında artış yaşandı. Ocak ve Mart 2024 arasında 1 ölüm dahil 3.101 boğmaca vakasıyla beraber rapor haline getirildi. Hırvatistan, bu yıl Ocak 2023'ten 15 Mart'a kadar 6.261 boğmaca vakası bildirdi. Bu yıl mart ayına kadar Danimarka'da 822, Norveç'te 707 ve Hollanda'da 1.749 boğmaca vakası kaydedildi. İspanya'ya gelince, bu yılın Mart ayı itibarıyla 5.242 vaka olduğu raporlandı. Sağlık uzmanları tarafından incelemelerle beraber İngiltere'de boğmaca enfeksiyonlarındaki artışa ilişkin endişelerini dile getirmişti. 4 Nisan verileri, yalnızca ocak ayında 555, Şubat ayında ise 913 vakanın olduğu bilgisi verildi.

İngiltere'de çocuklara yapılan aşıların düştüğü görülürken bu durum karşısında ebeveynlerden çocuklarının korunup korunmadığı yönünde kontroller yapıldı. Boğmaca koruması, bebekler sekiz, 12 ve 16 haftalıkken altısı bir arada aşı kapsamındadır. Altısı bir arada aşılarını tamamlayan iki yaşındaki çocukların sayısı, Mart 2014'teki yüzde 96,3'e kıyasla Eylül 2023 itibarıyla yüzde 92,9'du. Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı ayrıca bebekleri korumasının devam etmesi üzerine anne adaylarının aşı yaptırması gerektiğinin altı çizildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.