İzmirli kitapseverler İZKİTAP Festivali'ne yoğun ilgi gösterdi

İzmirli kitapseverler İZKİTAP Festivali'ne yoğun ilgi gösterdi
İZKİTAP Fest, İzmir Kitap Fuarı kapsamında, on gün süren ve Kültürpark’ta festival tadında bir etkinlik olarak düzenlendi. “Çocuk Edebiyatı” temalı fuar, onur konuğu olarak Ahmet Ümit’i ağırladı ve katılımcılar yazarlar, şairler, çizerler ve İzmirli okurlarla söyleşilerde ve imza günlerinde buluştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, İZFAŞ ve SNS Fuarcılık iş birliği, İZELMAN ve İZTARIM’ın ana sponsorluğu ve KOSGEB’in desteğiyle düzenlenen İZKİTAP Fest - İzmir Kitap Fuarı, 19-28 Nisan 2024 tarihlerinde on binlerce ziyaretçiyi ağırlayarak büyük bir ilgi gördü. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda ise Kültürpark’ta düzenlenen çocuk şenliği, ebeveynler ve çocuklar tarafından coşkuyla karşılandı.

İZKİTAP Fest, Türkiye’nin açık alanda düzenlenen en büyük kitap fuarı olma özelliğini taşıyor ve Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleşen Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Celal Şengör, Prof. Dr. Emrah Safa Gürkan, Murathan Mungan, Varol Yaşaroğlu gibi isimlerin söyleşileri büyük ilgi topladı. Ayrıca, çocuklar için düzenlenen Kral Şakir ve Maşa ile Koca Ayı müzikalleri de yoğun ilgi gördü.

İZKİTAP FEST

Fuar süresince, 300’e yakın yayınevi, 50’ye yakın sahaf, kurum ve sivil toplum kuruluşları katılım gösterdi. Ziyaretçiler, kitap alışverişi yapmanın yanı sıra imza günleri, söyleşiler ve çeşitli etkinliklere de katılma fırsatı buldu. Kültürpark’ın dört bir yanına kurulan sahnelerde, Ahmet Telli, Buket Uzuner, Canan Tan, Çağan Irmak, Deniz Erbulak, Handan Belivermiş, Mine Söğüt, Murat Menteş, Sinan Meydan, Şükre Erbaş, Umut Sarıkaya, Yekta Kopan, Yılmaz Aslantürk gibi değerli yazarlar okuyucularla buluştu. Edebiyat dünyasının 800’den fazla önemli ismi, binin üzerinde imza etkinliği ve söyleşi ile tecrübelerini paylaştı. Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlar bünyesindeki yazarlar da özel olarak düzenlenen alanda okuyucularla ve İzmirli kitapseverlerle buluştu. Sahaf sokağı, Türkiye’nin en geniş sahaf katılımına ev sahipliği yaparken, özel bir kitap müzayedesi de düzenlendi.

İzmir’in tanınmış akademisyenleri Akın Ersoy, Ersin Doğer, Erkin Başer, Melek Göregenli, Melda Yaman ve Murat Tozan, düzenlenen panel serisinde, şehrin tarihine ışık tutan antik dönem eserlerinden günümüze uzanan kent belleğini ele aldılar. Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) 50. yıl anma etkinlikleri kapsamında, TYS Başkanı Adnan Özyalçıner ve İzmir Temsilcisi Özer Akdemir’in katılımıyla özel bir oturum gerçekleştirildi. “Ahmed Arif’in Hasreti” adlı belgesel, Mülkiyeler Birliği İzmir Şubesi’nin desteğiyle İZKİTAP Festivali’nde ilk defa izleyiciyle buluştu. Ayrıca, Açelya Görgü, Bengi Birgi, Handan Gökçek, Kübra Alpman, Mine Sıraçe, N. Nur Öner ve Nimet Şengül’ün kaleme aldığı, gelirinin tamamı okuma zorluğu çeken ve maddi imkanları kısıtlı çocuklara bağışlanacak “Renkli Sayfalar” adlı kitabın tanıtımı yapıldı.

İZKİTAP FUARI

Ahmet Ümit’in “Sultanı Öldürmek” romanından esinlenilerek “Başkomser Nevzat’ın Macerası: Kültürpark’ta Gizemli Serüven” adlı bir yarışma düzenlendi. Kültürpark’ta gerçekleştirilen bu yarışmada, katılımcılar bulmacaları çözerek cinayetin sırrını ortaya çıkardılar ve heyecan dolu bir macera yaşadılar.

İZKİTAP, ilkbaharda Kültürpark’ın doğal güzellikleri arasında festival havasında geçerken, sonbaharda ise 26 Ekim - 3 Kasım 2024 tarihleri arasında fuarizmir’de düzenlenecek ve edebiyat dünyasının seçkin isimlerini kitapseverlerle yeniden buluşturacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.